    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ58A
    Part No.:
    3.0SMCJ58A
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ58A.pdf
    Description:
    TVS SMC 150DEG 58V 3000W UNIDIR
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    58V
    Voltage - Breakdown (Min):
    64.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    93.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    32A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order 3.0SMCJ58A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3.0SMCJ58A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3.0SMCJ58A?
    Image 3.0SMCJ36CA 3.0SMCJ24CA 3.0SMCJ33CA 3.0SMCJ28CA 3.0SMCJ58A
    Part Number 3.0SMCJ36CA 3.0SMCJ24CA 3.0SMCJ33CA 3.0SMCJ28CA 3.0SMCJ58A
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V 58V 58V 58V
    Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V 64.4V 64.4V 64.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V 93.6V 93.6V 93.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 32A 32A 32A 32A 32A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)