    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ24CA
    Part No.:
    3.0SMCJ24CA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ24CA.pdf
    Description:
    TVS SMC 24V 3000W BIDIR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    38.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    77.1A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order 3.0SMCJ24CA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 3.0SMCJ24CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 3.0SMCJ24CA?
    Image 3.0SMCJ36CA 3.0SMCJ24CA 3.0SMCJ33CA 3.0SMCJ28CA 3.0SMCJ58A
    Part Number 3.0SMCJ36CA 3.0SMCJ24CA 3.0SMCJ33CA 3.0SMCJ28CA 3.0SMCJ58A
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener Zener
    Bidirectional Channels 1 1 1 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V 38.9V 38.9V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 77.1A 77.1A 77.1A 77.1A 77.1A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)