    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ6.5A
    Part No.:
    3.0SMCJ6.5A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ6.5A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO-214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    6.5V
    Voltage - Breakdown (Min):
    7.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    11.2V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    267.8A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)