    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ60CA
    Part No.:
    3.0SMCJ60CA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ60CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO-214AB
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    60V
    Voltage - Breakdown (Min):
    66.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    96.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    30.9A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)