    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ43CA
    Part No.:
    3.0SMCJ43CA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ43CA.pdf
    Description:
    TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    43V
    Voltage - Breakdown (Min):
    47.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    69.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    43.2A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)