    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ40A
    Part No.:
    3.0SMCJ40A
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ40A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    40V
    Voltage - Breakdown (Min):
    44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    64.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    46.5A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)