    Diotec Semiconductor 3.0SMCJ100A
    Part No.:
    3.0SMCJ100A
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ100A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 100VWM 162VC DO-214AB
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    100V
    Voltage - Breakdown (Min):
    111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    162V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    18.5A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)