    Cornell Dubilier Knowles PSU54065
    Part No.:
    PSU54065
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSU54065.pdf
    Description:
    CAP ALUM 540UF 165V QC CHAS MT
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    PSU
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    540 µF
    Tolerance:
    0%, +20%
    Voltage - Rated:
    165 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    Polarization:
    Bi-Polar
    Ratings:
    Applications:
    Motor Start
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    2.063" Dia (52.40mm)
    Height - Seated (Max):
    4.375" (111.13mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order PSU54065 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSU54065 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSU54065?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PSU54065.
    7.How to contact us to get technical supports, such as PSU54065 pin diagram, PSU54065 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image PSU54065A PSU54065
    Part Number PSU54065A PSU54065
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series PSU PSU
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 540 µF 540 µF
    Tolerance 0%, +20% 0%, +20%
    Voltage - Rated 165 V 165 V
    Lifetime @ Temp. - -
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C
    Polarization Bi-Polar Bi-Polar
    Ratings - -
    Applications Motor Start Motor Start
    Impedance - -
    Lead Spacing - -
    Size / Dimension 2.063" Dia (52.40mm) 2.063" Dia (52.40mm)
    Height - Seated (Max) 4.375" (111.13mm) 4.375" (111.13mm)