    Cornell Dubilier Knowles PSU54065A
    Part No.:
    PSU54065A
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSU54065A.pdf
    Description:
    CAP ALUM 540UF 165V QC CHAS MT
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    PSU
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    540 µF
    Tolerance:
    0%, +20%
    Voltage - Rated:
    165 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    Polarization:
    Bi-Polar
    Ratings:
    Applications:
    Motor Start
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    1.813" Dia (46.05mm)
    Height - Seated (Max):
    3.375" (85.73mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order PSU54065A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSU54065A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSU54065A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PSU54065A.
    Image PSU54065A
    Part Number PSU54065A
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series PSU
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 540 µF
    Tolerance 0%, +20%
    Voltage - Rated 165 V
    Lifetime @ Temp. -
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C
    Polarization Bi-Polar
    Ratings -
    Applications Motor Start
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 1.813" Dia (46.05mm)
    Height - Seated (Max) 3.375" (85.73mm)