    Cal-Chip Electronics, Inc. RM10F1212CT
    Part No.:
    RM10F1212CT
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRM10F1212CT.pdf
    Description:
    RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series:
    RM
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    12.1 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RM10F1212CT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RM10F1212CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RM10F1212CT?
    Image RM10F1212CT RM10F1212CT
    Part Number RM10F1212CT RM10F1212CT
    Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc. Cal-Chip Electronics, Inc.
    Series RM RM
    Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Resistance 12.1 kOhms 12.1 kOhms
    Tolerance ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film Thick Film
    Features - -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package - -
    Ratings 0805 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)