    aimtec AM10GH-4805SEZ
    Part No.:
    AM10GH-4805SEZ
    Manufacturer:
    aimtec
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    8-SIP Module, 6 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAM10GH-4805SEZ.pdf
    Description:
    DC/DC Converter 5V 10W
    Manufacturer:
    aimtec
    Series:
    AM10GH-EZ (10W)
    Package/Case:
    8-SIP Module, 6 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    72V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    1.6A
    Power (Watts):
    10 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 75°C (With Derating)
    Efficiency:
    85%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    CE, UL
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order AM10GH-4805SEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AM10GH-4805SEZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AM10GH-4805SEZ?
    Image AM10GH-4824SEZ AM10GH-2405DEZ AM10GH-4805SEZ AM10GH-4812SEZ AM10GH-2415DEZ
    Part Number AM10GH-4824SEZ AM10GH-2405DEZ AM10GH-4805SEZ AM10GH-4812SEZ AM10GH-2415DEZ
    Manufacturer aimtec aimtec aimtec aimtec aimtec
    Series AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 72V 72V 72V 72V 72V
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A 1.6A
    Power (Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
    Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
    Efficiency 85% 85% 85% 85% 85%