    aimtec AM10GH-2405DEZ
    Part No.:
    AM10GH-2405DEZ
    Manufacturer:
    aimtec
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    8-SIP Module, 6 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAM10GH-2405DEZ.pdf
    Description:
    DC/DC Converter -5V 10W
    Manufacturer:
    aimtec
    Series:
    AM10GH-EZ (10W)
    Package/Case:
    8-SIP Module, 6 Leads
    Packaging:
    Retail Package
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    -5V
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    800mA, 800mA
    Power (Watts):
    10 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 75°C (With Derating)
    Efficiency:
    86%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    CE, UL
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order AM10GH-2405DEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AM10GH-2405DEZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AM10GH-2405DEZ?
    Image AM10GH-4824SEZ AM10GH-2405DEZ AM10GH-4805SEZ AM10GH-4812SEZ AM10GH-2415DEZ
    Part Number AM10GH-4824SEZ AM10GH-2405DEZ AM10GH-4805SEZ AM10GH-4812SEZ AM10GH-2415DEZ
    Manufacturer aimtec aimtec aimtec aimtec aimtec
    Series AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W)
    Packaging Retail Package Retail Package Retail Package Retail Package Retail Package
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 2 2 2 2 2
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 2 -5V -5V -5V -5V -5V
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 800mA, 800mA 800mA, 800mA 800mA, 800mA 800mA, 800mA 800mA, 800mA
    Power (Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
    Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
    Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%