    aimtec AM10GH-2415DEZ
    Part No.:
    AM10GH-2415DEZ
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAM10GH-2415DEZ.pdf
    Description:
    DC/DC Converter -15V 10W
    Series:
    AM10GH-EZ (10W)
    Packaging:
    Tube
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Voltage - Output 2:
    -15V
    Current - Output (Max):
    300mA, 300mA
    Power (Watts):
    10 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 75°C (With Derating)
    Efficiency:
    88%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Approval Agency:
    CE, UL
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order AM10GH-2415DEZ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AM10GH-2415DEZ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AM10GH-2415DEZ?
    Image AM10GH-4824SEZ AM10GH-2405DEZ AM10GH-4805SEZ AM10GH-4812SEZ AM10GH-2415DEZ
    Part Number AM10GH-4824SEZ AM10GH-2405DEZ AM10GH-4805SEZ AM10GH-4812SEZ AM10GH-2415DEZ
    Manufacturer aimtec aimtec aimtec aimtec aimtec
    Series AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W) AM10GH-EZ (10W)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 2 2 2 2 2
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 15V 15V 15V 15V 15V
    Voltage - Output 2 -15V -15V -15V -15V -15V
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 300mA, 300mA 300mA, 300mA 300mA, 300mA 300mA, 300mA 300mA, 300mA
    Power (Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
    Features Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off Remote On/Off
    Efficiency 88% 88% 88% 88% 88%