    YAGEO RT1210BRD0743KL
    Part No.:
    RT1210BRD0743KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1210 (3225 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT1210BRD0743KL.pdf
    Description:
    RES SMD 43K OHM 0.1% 1/4W 1210
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    43 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1210
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RT1210BRD0743KL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT1210BRD0743KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT1210BRD0743KL?
    Image RT1210BRD0743KL
    Part Number RT1210BRD0743KL
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 1210 (3225 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 43 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1210
    Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)