    YAGEO RT0805WRB0782RL
    Part No.:
    RT0805WRB0782RL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT0805WRB0782RL.pdf
    Description:
    RES SMD 82 OHM 0.05% 1/8W 0805
    Product Status:
    Obsolete
    Resistance:
    82 Ohms
    Tolerance:
    ±0.05%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RT0805WRB0782RL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805WRB0782RL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805WRB0782RL?
    Image RT0805WRB0782RL
    Part Number RT0805WRB0782RL
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Resistance 82 Ohms
    Tolerance ±0.05%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)