    YAGEO RT0805WRB0759KL
    Part No.:
    RT0805WRB0759KL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT0805WRB0759KL.pdf
    Description:
    RES SMD 59K OHM 0.05% 1/8W 0805
    Resistance:
    59 kOhms
    Tolerance:
    ±0.05%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RT0805WRB0759KL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805WRB0759KL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805WRB0759KL?
    Image RT0805WRB0759KL
    Part Number RT0805WRB0759KL
    Product Status Active
    Resistance 59 kOhms
    Tolerance ±0.05%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)