    YAGEO RT0805BRC078K2L
    Part No.:
    RT0805BRC078K2L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT0805BRC078K2L.pdf
    Description:
    RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
    Resistance:
    8.2 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±15ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order RT0805BRC078K2L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805BRC078K2L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805BRC078K2L?
    Image RT0805BRC078K2L
    Part Number RT0805BRC078K2L
    Product Status Active
    Resistance 8.2 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±15ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)