    YAGEO RT0603WRB0718RL
    Part No.:
    RT0603WRB0718RL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT0603WRB0718RL.pdf
    Description:
    RES SMD 18 OHM 0.05% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    18 Ohms
    Tolerance:
    ±0.05%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RT0603WRB0718RL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0603WRB0718RL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0603WRB0718RL?
    Image RT0603WRB0718RL
    Part Number RT0603WRB0718RL
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 18 Ohms
    Tolerance ±0.05%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)