    YAGEO RT0603FRE1051KL
    Part No.:
    RT0603FRE1051KL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT0603FRE1051KL.pdf
    Description:
    RESISTOR SMD THIN FILM 0603
    Resistance:
    51 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order RT0603FRE1051KL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0603FRE1051KL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0603FRE1051KL?
    Image RT0603FRE1051KL
    Part Number RT0603FRE1051KL
    Product Status Active
    Resistance 51 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)