    YAGEO RT0402FRE0751KL
    Part No.:
    RT0402FRE0751KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRT0402FRE0751KL.pdf
    Description:
    RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    51 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RT0402FRE0751KL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0402FRE0751KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0402FRE0751KL?
    Image RT0402FRE0751KL
    Part Number RT0402FRE0751KL
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 51 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)