    YAGEO RL2010FK-070R1L
    Part No.:
    RL2010FK-070R1L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    2010 (5125 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRL2010FK-070R1L.pdf
    Description:
    RES 0.1 OHM 1% 3/4W 2010
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RL
    Package/Case:
    2010 (5125 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.75W, 3/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Current Sense
    Temperature Coefficient:
    ±600ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    2010
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RL2010FK-070R1L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RL2010FK-070R1L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RL2010FK-070R1L?
    Image RL2010FK-070R1L RL2010FK-070R02L RL2010FK-070R22L RL2010FK-070R01L RL2010FK-070R062L
    Part Number RL2010FK-070R1L RL2010FK-070R02L RL2010FK-070R22L RL2010FK-070R01L RL2010FK-070R062L
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Series RL RL RL RL RL
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 100 mOhms 100 mOhms 100 mOhms 100 mOhms 100 mOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W 0.75W, 3/4W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense Current Sense
    Temperature Coefficient ±600ppm/°C ±600ppm/°C ±600ppm/°C ±600ppm/°C ±600ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Ratings 2010 2010 2010 2010 2010
    Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm)