    YAGEO AC0402JR-075K1L
    Part No.:
    AC0402JR-075K1L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC0402JR-075K1L.pdf
    Description:
    RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    AC
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    5.1 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.015" (0.37mm)