    YAGEO AC0402JR-0710KL
    Part No.:
    AC0402JR-0710KL
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC0402JR-0710KL.pdf
    Description:
    RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402
    Active
    Resistance:
    10 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.015" (0.37mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order AC0402JR-0710KL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AC0402JR-0710KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AC0402JR-0710KL?
    Image AC0402JR-070RL AC0402JR-07100RL AC0402JR-0722RL AC0402JR-071KL AC0402JR-0710KL
    Part Number AC0402JR-070RL AC0402JR-07100RL AC0402JR-0722RL AC0402JR-071KL AC0402JR-0710KL
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Series AC AC AC AC AC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 10 kOhms 10 kOhms 10 kOhms 10 kOhms 10 kOhms
    Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0402 0402 0402 0402 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm) 0.015" (0.37mm) 0.015" (0.37mm) 0.015" (0.37mm) 0.015" (0.37mm)