    YAGEO AC0201FR-074K7L
    Part No.:
    AC0201FR-074K7L
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC0201FR-074K7L.pdf
    Description:
    RES SMD 4.7K OHM 1% 1/20W 0201
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Resistance:
    4.7 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order AC0201FR-074K7L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AC0201FR-074K7L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AC0201FR-074K7L?
    Image AC0201FR-0710KL AC0201FR-0722RL AC0201FR-074K75L AC0201FR-074K7L AC0201FR-07100KL
    Part Number AC0201FR-0710KL AC0201FR-0722RL AC0201FR-074K75L AC0201FR-074K7L AC0201FR-07100KL
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Series AC AC AC AC AC
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 4.7 kOhms 4.7 kOhms 4.7 kOhms 4.7 kOhms 4.7 kOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0201 0201 0201 0201 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm) 0.010" (0.26mm)