    YAGEO AC0201FR-072K2L
    Part No.:
    AC0201FR-072K2L
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAC0201FR-072K2L.pdf
    Description:
    RES SMD 2.2K OHM 1% 1/20W 0201
    Active
    Resistance:
    2.2 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)