    Vishay Dale RCP1206B68R0JED
    Part No.:
    RCP1206B68R0JED
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP1206B68R0JED.pdf
    Description:
    RES SMD 68 OHM 5% 2.4W 1206
    Resistance:
    68 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    2.4W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max):
    0.025" (0.64mm)
    Datasheet:
    1. How to order RCP1206B68R0JED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP1206B68R0JED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP1206B68R0JED?
    Image RCP1206B68R0JED
    Part Number RCP1206B68R0JED
    Product Status Active
    Resistance 68 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 2.4W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)