    Vishay Dale RCP1206B18R0GED
    Part No.:
    RCP1206B18R0GED
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP1206B18R0GED.pdf
    Description:
    RES SMD 18 OHM 2% 2.4W 1206
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    RCP
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    18 Ohms
    Tolerance:
    ±2%
    Power (Watts):
    2.4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max):
    0.025" (0.64mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RCP1206B18R0GED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP1206B18R0GED price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP1206B18R0GED?
    Image RCP1206B18R0GED
    Part Number RCP1206B18R0GED
    Manufacturer Vishay Dale
    Series RCP
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 18 Ohms
    Tolerance ±2%
    Power (Watts) 2.4W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
    Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)