    Vishay Dale RCP0603W390RGED
    Part No.:
    RCP0603W390RGED
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP0603W390RGED.pdf
    Description:
    RES SMD 390 OHM 2% 1.5W 0603
    Resistance:
    390 Ohms
    Tolerance:
    ±2%
    Power (Watts):
    1.5W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.023" (0.58mm)
    Datasheet:
    1. How to order RCP0603W390RGED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP0603W390RGED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP0603W390RGED?
    Image RCP0603W390RGED
    Part Number RCP0603W390RGED
    Product Status Active
    Resistance 390 Ohms
    Tolerance ±2%
    Power (Watts) 1.5W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)