    Vishay Dale RCP0603W36R0JS6
    Part No.:
    RCP0603W36R0JS6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP0603W36R0JS6.pdf
    Description:
    RES SMD 36 OHM 5% 1.5W 0603
    Resistance:
    36 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    1.5W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.023" (0.58mm)
    Datasheet:
    1. How to order RCP0603W36R0JS6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP0603W36R0JS6 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP0603W36R0JS6?
    Image RCP0603W36R0JS6
    Part Number RCP0603W36R0JS6
    Product Status Active
    Resistance 36 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 1.5W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)