    Vishay Dale RCP0603W11R0GED
    Part No.:
    RCP0603W11R0GED
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP0603W11R0GED.pdf
    Description:
    RES SMD 11 OHM 2% 1.5W 0603
    Resistance:
    11 Ohms
    Tolerance:
    ±2%
    Power (Watts):
    1.5W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.023" (0.58mm)
    Datasheet:
    1. How to order RCP0603W11R0GED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP0603W11R0GED price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP0603W11R0GED?
    Image RCP0603W11R0GED
    Part Number RCP0603W11R0GED
    Product Status Active
    Resistance 11 Ohms
    Tolerance ±2%
    Power (Watts) 1.5W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)