    Vishay Dale RCP0603B18R0JS6
    Part No.:
    RCP0603B18R0JS6
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP0603B18R0JS6.pdf
    Description:
    RES SMD 18 OHM 5% 1.5W 0603
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    RCP
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    18 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    1.5W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.023" (0.58mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RCP0603B18R0JS6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP0603B18R0JS6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP0603B18R0JS6?
    Image RCP0603B18R0JS6
    Part Number RCP0603B18R0JS6
    Manufacturer Vishay Dale
    Series RCP
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 18 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 1.5W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)