    Vishay Dale RCP0603B180RJS6
    Part No.:
    RCP0603B180RJS6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP0603B180RJS6.pdf
    Description:
    RES SMD 180 OHM 5% 1.5W 0603
    Resistance:
    180 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    1.5W
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.023" (0.58mm)
    Datasheet:
    1. How to order RCP0603B180RJS6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP0603B180RJS6 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP0603B180RJS6?
    Image RCP0603B180RJS6
    Part Number RCP0603B180RJS6
    Product Status Active
    Resistance 180 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 1.5W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)