    Vishay Dale RCP0603B150RGED
    Part No.:
    RCP0603B150RGED
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRCP0603B150RGED.pdf
    Description:
    RES SMD 150 OHM 2% 1.5W 0603
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    RCP
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    150 Ohms
    Tolerance:
    ±2%
    Power (Watts):
    1.5W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±150ppm/°C
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.023" (0.58mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RCP0603B150RGED on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RCP0603B150RGED price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RCP0603B150RGED?
    Image RCP0603B150RGED
    Part Number RCP0603B150RGED
    Manufacturer Vishay Dale
    Series RCP
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 150 Ohms
    Tolerance ±2%
    Power (Watts) 1.5W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±150ppm/°C
    Operating Temperature -65°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.023" (0.58mm)