    Vishay Dale CRCW080556K2FKEAHP
    Part No.:
    CRCW080556K2FKEAHP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW080556K2FKEAHP.pdf
    Description:
    RES SMD 56.2K OHM 1% 1/2W 0805
    Series:
    CRCW-HP e3
    Resistance:
    56.2 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW080556K2FKEAHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW080556K2FKEAHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW080556K2FKEAHP?
    Image CRCW080556K2FKEAHP
    Part Number CRCW080556K2FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Product Status Active
    Resistance 56.2 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)