    Vishay Dale CRCW08053K24FKEAC
    Part No.:
    CRCW08053K24FKEAC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW08053K24FKEAC.pdf
    Description:
    RES 3.24K OHM 1% 1/8W 0805
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    3.24 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW08053K24FKEAC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW08053K24FKEAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW08053K24FKEAC?
    Image CRCW08053K24FKEAC
    Part Number CRCW08053K24FKEAC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 3.24 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)