    Vishay Dale CRCW08051K78FKEA
    Part No.:
    CRCW08051K78FKEA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW08051K78FKEA.pdf
    Description:
    RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805
    Series:
    D/CRCW e3
    Resistance:
    1.78 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.020" (0.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW08051K78FKEA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW08051K78FKEA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW08051K78FKEA?
    Image CRCW08051K78FKEA CRCW08051K78FKEAC CRCW08051K78FKEAHP
    Part Number CRCW08051K78FKEA CRCW08051K78FKEAC CRCW08051K78FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale Vishay Dale
    Series D/CRCW e3 D/CRCW e3 D/CRCW e3
    Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Resistance 1.78 kOhms 1.78 kOhms 1.78 kOhms
    Tolerance ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200 Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Ratings 0805 0805 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm) 0.020" (0.50mm)