    Vishay Dale CRCW0805162KFKEAHP
    Part No.:
    CRCW0805162KFKEAHP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW0805162KFKEAHP.pdf
    Description:
    RES SMD 162K OHM 1% 1/2W 0805
    Series:
    CRCW-HP e3
    Resistance:
    162 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW0805162KFKEAHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW0805162KFKEAHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW0805162KFKEAHP?
    Image CRCW0805162KFKEAHP
    Part Number CRCW0805162KFKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 162 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)