    Vishay Dale CRCW060371R5FKEAHP
    Part No.:
    CRCW060371R5FKEAHP
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW060371R5FKEAHP.pdf
    Description:
    RES SMD 71.5 OHM 1% 1/3W 0603
    Manufacturer:
    Vishay Dale
    Series:
    CRCW-HP e3
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    71.5 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.333W, 1/3W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order CRCW060371R5FKEAHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW060371R5FKEAHP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW060371R5FKEAHP?
    Image CRCW060371R5FKEAHP
    Part Number CRCW060371R5FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 71.5 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.333W, 1/3W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)