    Vishay Dale CRCW060371R5FKEAC
    Part No.:
    CRCW060371R5FKEAC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW060371R5FKEAC.pdf
    Description:
    RES 71.5 OHM 1% 1/10W 0603
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    71.5 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW060371R5FKEAC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW060371R5FKEAC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW060371R5FKEAC?
    Image CRCW060371R5FKEAC
    Part Number CRCW060371R5FKEAC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Product Status Active
    Resistance 71.5 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)