    Vishay Dale CRCW06031R80FKEAHP
    Part No.:
    CRCW06031R80FKEAHP
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW06031R80FKEAHP.pdf
    Description:
    RES SMD 1.8 OHM 1% 1/3W 0603
    Series:
    CRCW-HP e3
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Resistance:
    1.8 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.333W, 1/3W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW06031R80FKEAHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW06031R80FKEAHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW06031R80FKEAHP?
    Image CRCW06031R80FKEAHP
    Part Number CRCW06031R80FKEAHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1.8 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.333W, 1/3W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)