    Vishay Dale CRCW0402536KFKEDHP
    Part No.:
    CRCW0402536KFKEDHP
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW0402536KFKEDHP.pdf
    Description:
    RES SMD 536K OHM 1% 1/5W 0402
    Series:
    CRCW-HP e3
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Resistance:
    536 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW0402536KFKEDHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW0402536KFKEDHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW0402536KFKEDHP?
    Image CRCW0402536KFKEDHP
    Part Number CRCW0402536KFKEDHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 536 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)