    Vishay Dale CRCW040228R0FKEDC
    Part No.:
    CRCW040228R0FKEDC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW040228R0FKEDC.pdf
    Description:
    RES 28 OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    28 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW040228R0FKEDC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW040228R0FKEDC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW040228R0FKEDC?
    Image CRCW040228R0FKEDC
    Part Number CRCW040228R0FKEDC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Product Status Active
    Resistance 28 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)