    Vishay Dale CRCW04021K58FKEDHP
    Part No.:
    CRCW04021K58FKEDHP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW04021K58FKEDHP.pdf
    Description:
    RES SMD 1.58K OHM 1% 1/5W 0402
    Series:
    CRCW-HP e3
    Resistance:
    1.58 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW04021K58FKEDHP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW04021K58FKEDHP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW04021K58FKEDHP?
    Image CRCW04021K58FKEDHP
    Part Number CRCW04021K58FKEDHP
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-HP e3
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 1.58 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)