    Vishay Dale CRCW04021K58FKEDC
    Part No.:
    CRCW04021K58FKEDC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCRCW04021K58FKEDC.pdf
    Description:
    RES 1.58K OHM 1% 1/16W 0402
    Series:
    CRCW-C
    Resistance:
    1.58 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Datasheet:
    1. How to order CRCW04021K58FKEDC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CRCW04021K58FKEDC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CRCW04021K58FKEDC?
    Image CRCW04021K58FKEDC
    Part Number CRCW04021K58FKEDC
    Manufacturer Vishay Dale
    Series CRCW-C
    Product Status Active
    Resistance 1.58 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)