    Vicor Corporation V48C48M150B
    Part No.:
    V48C48M150B
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C48M150B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    3.13A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    89%
    Datasheet:
    1. How to order V48C48M150B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C48M150B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C48M150B?
    Image V48C48M150BL V48C48M150B
    Part Number V48C48M150BL V48C48M150B
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 36V 36V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V
    Voltage - Output 1 48V 48V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 3.13A 3.13A
    Power (Watts) 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 89% 89%