    Vicor Corporation V48C48M150BL
    Part No.:
    V48C48M150BL
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV48C48M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 48V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output (Max):
    3.13A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    89%
    Datasheet:
    1. How to order V48C48M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V48C48M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V48C48M150BL?
    Image V48C48M150BL
    Part Number V48C48M150BL
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 48V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 3.13A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 89%