    Vicor Corporation V375C15M150BL
    Part No.:
    V375C15M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375C15M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 15V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    15V
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86%
    Datasheet:
    1. How to order V375C15M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375C15M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375C15M150BL?
    Image V375C15M150BL2 V375C15M150BL
    Part Number V375C15M150BL2 V375C15M150BL
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V
    Voltage - Output 1 15V 15V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 10A 10A
    Power (Watts) 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86% 86%