    Vicor Corporation V375A36T600BL
    Part No.:
    V375A36T600BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A36T600BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    16.67A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.6%
    Datasheet:
    1. How to order V375A36T600BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A36T600BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A36T600BL?
    Image V375A36T600BL V375A36T600BL2
    Part Number V375A36T600BL V375A36T600BL2
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series Maxi (600W) Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick Full Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V
    Voltage - Output 1 36V 36V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 16.67A 16.67A
    Power (Watts) 600 W 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.6% 88.6%