    Vicor Corporation V375A36T600BL2
    Part No.:
    V375A36T600BL2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A36T600BL2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 36V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    36V
    Current - Output (Max):
    16.67A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.6%
    Datasheet:
    1. How to order V375A36T600BL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A36T600BL2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A36T600BL2?
    Image V375A36T600BL2
    Part Number V375A36T600BL2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series Maxi (600W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 250V
    Voltage - Input (Max) 425V
    Voltage - Output 1 36V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 16.67A
    Power (Watts) 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.6%