    Vicor Corporation V375A24T600BG
    Part No.:
    V375A24T600BG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV375A24T600BG.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 24V 600W
    Series:
    Maxi (600W)
    Voltage - Input (Min):
    250V
    Voltage - Input (Max):
    425V
    Voltage - Output 1:
    24V
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    600 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    87.5%
    Datasheet:
    1. How to order V375A24T600BG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V375A24T600BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V375A24T600BG?
    Image V375A24T600BG2 V375A24T600BG
    Part Number V375A24T600BG2 V375A24T600BG
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series Maxi (600W) Maxi (600W)
    Package/Case Full Brick Full Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 250V 250V
    Voltage - Input (Max) 425V 425V
    Voltage - Output 1 24V 24V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 25A 25A
    Power (Watts) 600 W 600 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 87.5% 87.5%